Hydraulik to zdecydowanie użyteczny zawód, znany przy tym od tysiącleci. Aktualnie do naszym domów, dla naszej wygody, doprowadzane są właściwie trzy produkty: prąd, gaz i woda. Tylko dwa pierwsze mamy dzięki rozwojowi cywilizacji i technologii, a właściwie różnego typu wynalazkom, które wymagają ich użycia. Potrafimy się jednak bez nich obejść, a czasem nawet uciekamy od nich celowo – w głuchy las na obóz czy ogólnie, na łono nieskażonej cywilizacją przyrody. Tam, nalewanie wody do butelki z rzeki z pewnością nie rodzi w nas dyskomfortu.
Hydraulika jako nauka
Bez wody jednak obyć się nie możemy czy to w mieście, czy daleko od cywilizacji. Dlatego już tysiące lat wcześniej, w starożytnym Egipcie i jeszcze starszej Sumerii, hydraulicy tworzyli kanały nawadniające, doprowadzali rurami do miast wodę pitną i odprowadzali nieczystości dzięki prymitywnym kanałom ściekowym.
Nie bez kozery można powiedzieć, że jest to jeden z najstarszych zawodów świata. O ile jednak w starożytności wykorzystywano potencjał wody do przeżycia w sposób podobny do współczesnego, to dopiero czasy nowożytne przyniosły pewne odkrycia związane z wodą, mające znaczenie dla hydrauliki.
Nowe podejście
Wtedy też właściwie zdefiniowano tę naukę – bo hydraulika to nauka, a najogólniej rzecz ujmując mówi ona o właściwościach cieczy i ich zastosowaniu. Bliska jej „mechanika płynów” stanowi właściwie jeden z jej działów. Generalizując, hydraulika w żadnym razie nie zajmuje się tylko rurami – jest to jedynie wierzchołek góry i jedna z jej użytecznych dla nas form.
Natomiast w obszar jej przedmiotu zalicza:
- przepływ cieczy – w naturalnych warunkach takich jak rzeki i kanały,
- użytkowe ograniczanie ich ruchu – na przykład tamy,
- gromadzenie wody – zbiorniki wodne.
Ważne dla hydrauliki odkrycia
Nowożytna historia hydrauliki wiąże się z dwoma nazwiskami: Pascala i Bernoulliego.
Współczesna hydraulika opiera się na ich odkryciach. Upraszczając, Pascal sformułował tezę, iż ciśnienie płynu jest we wszystkich punktach jednakowe. Bernouill natomiast zwrócił uwagę na stałość masy cieczy pod wpływem siły ciążenia.
Odkrycia te wpływają na użytkowe aspekty pracy współczesnego hydraulika i właściwie warunkują wiele jej istotnych elementów. Odkrycie Pascala znajduje wykorzystanie w prasie hydraulicznej, m.in. dla uzyskania zwiększonego parcia.
Natomiast odkrycie Bernoulliego ma znaczenie nawet dla konstruowania rur przepływowych, gdyż wiadomo dzięki niemu, jak uzyskiwać określone ciśnienie w zależności od światła przepływu. Oczywiście odkrycie to jest bardzo ważne dla wielu innych dziedzin (w tym hydrauliki olejowej wykorzystywanej w budowie samolotów, statków etc.), podano tu jednak obrazowy przykład, od którego np. zależy m.in. częstość awarii rur, gdy nie są odpowiednio dobrane, a ciśnienie regulowane.
Hydraulik – nie naukowiec ale z pewnością badacz
Z powyższej ale też znacznie obszerniejszej wiedzy, korzysta na co dzień hydraulik. Zdawać by się mogło, że to prosta praca, jednak wszyscy wiemy, że awarie często dotyczą tego czego nie widać. My borykamy się jedynie z ich skutkiem: brakiem wody, jej zabrudzeniem, niskim ciśnieniem i podobnymi niedogodnościami.
W związku z tym, że instalacje przepływowe są ukryte, diagnostyka hydrauliczna wymaga: dobrego zmysłu analitycznego, doskonałej znajomości instalacji wodno-kanalizacyjnej, najczęstszych typów usterek i ich powiązania właśnie z objawami, które nas nękają i wiele więcej.
Zawód z przyszłością
Diagnostyka ta polega na sukcesywnym wykluczaniu ewentualnych przyczyn awarii, lecz z jednym warunkiem – bez przekopywania całej działki przy domu by znaleźć cieknącą rurę i z tych samych powodów bez burzenia ścian w mieszkaniu. Jest to więc praca umysłowa, w której najpierw należy pomyśleć, a później działać. Bez tego, podczas wzywania hydraulika, musielibyśmy każdorazowo nastawiać się na nieokreślone zmiany w ogólnie pojętej przestrzeni użytkowej, a nawet widoku z okna domu.
Pomagamy w każdym problemie natury hydraulicznej. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak działamy. Sprawdź także informacje blogowe o hydraulicznych instalacjach sanitarnych. Zapraszamy do lektury.