Popularne ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej montowane w naszych domach. Ukrywamy je podobnie jak rury, które niegdyś wszędzie były widoczne – tak jak kaloryfery. Czasy te jednak się skończyły i możemy zaplanować w domu taką instalację sanitarną, która będzie zupełnie niewidoczna. W przypadku ogrzewania podłogowego należy pamiętać o jednym – zawsze musi być montowane przez profesjonalnego hydraulika (w wersji na wodę). W przeciwnym razie narazimy się na poważne kłopoty, które mogą się zakończyć np. zalaniem paneli podłogowych.
Grzejniki vs ogrzewanie podłogowe
Tytułowa decyzja, dotycząca wyboru rodzaju ogrzewania, musi być podejmowana już na wstępnym etapie budowy domu lub prowadzonego remontu. Decyzja ta nie wynika głównie z czynników ekonomicznych, bowiem w przypadku montażu ogrzewania podłogowego wodnego rachunki są podobne do tych, które płacimy po montażu tradycyjnych grzejników.
Wynika to w większym stopniu z innych czynników, jak: wielkość pomieszczeń, której nie ogranicza się dzięki ogrzewaniu wodnemu, planowane ustawienie mebli, rodzaj pokrycia podłogi nad instalacją grzewczą czy też wygoda użytkowania.
Generalnie uznaje się instalację wodną za bardziej uniwersalną, gdyż jej planowanie zakłada możliwość zamontowania kotła CO, który dostarcza również ciepłą wodę w domu, jedno urządzenie może więc pełnić dwie funkcje. Należy jednak dokładniej zapoznać się ze wszystkimi za i przeciw.
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Wymienione poniżej cechy w pewnym stopniu pomagają w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru rodzaju ogrzewania.
Do zalet ogrzewania podłogowego należą:
- równomierny rozkład ciepła – jako że rozchodzi się ono jednakowo we wszystkich częściach pomieszczenia,
- uniwersalizm – może być dopasowane do pomieszczenia każdej wielkości,
- komfort termiczny i ekonomia – rozchodzenie się ciepła od podłogi pozwala na osiągnięcie tego samego efektu co przy kaloryferach, przy rozgrzaniu do temperatury o 2 stopnie niższej,
- oszczędność przestrzeni użytkowej – dzięki ogrzewaniu w podłodze zyskuje się nieco przestrzeni, co niesie ze sobą dodatkowe możliwości aranżacji wnętrza,
- ciepła podłoga zimą -bez względu na temperaturę powietrza.
Natomiast wśród wad wymienić można:
- spowolnione nagrzewanie się – związane z bezwładnością cieplną,
- przegrzewanie się pomieszczenia – co nie stanowi dużego problemu, lecz przy zmianie warunków pogodowych w pomieszczeniach może być zbyt ciepło, co z drugiej strony stanowi zaletę, gdyż zimą istotne jest, że ogrzewania podłogowe długo się wyziębia,
- konieczność rozplanowania ustawienia mebli – co wynika stąd, iż nie zaleca się ustawiania mebli na ciągu instalacji, tym samym nigdy nie zyskujemy w tym względzie całkowitej swobody,
- cena – elementy instalacji ogrzewania podłogowego są droższe niż tradycyjnego.
Za i przeciw jest więc wiele i przed ostatecznym wyborem należy je głęboko rozpatrzyć. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę rodzaj ogrzewania.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Istnieją tylko dwie wersje ogrzewania podłogowego – ogrzewanie wodne i elektryczne. W pierwszym przypadku jest to właściwie ogrzewanie tradycyjne, takie samo jak w kaloryferach – w instalacji rozprowadzana jest ogrzana ciepła woda, która oddaje energię do pomieszczenia.
Podgrzewają ją natomiast: kocioł CO, baterie słoneczne lub pompa cieplna.
Inne rozwiązania
Podgrzewanie elektryczne składa się z tzw. mat grzewczych, w których temperatura regulowana jest dzięki niewielkiemu sterownikowi. Oczywiście kocioł w tym wypadku nie jest wymagany, montaż tej instalacji pozwala więc zaoszczędzić miejsce w piwnicy domu.
Wybór rodzaju ogrzewania nie jest prosty, gdyż każde posiada swoje zalety. Elektryczne, jak już napisano, pozwala zyskać w domu całe pomieszczenie do innych celów, szybciej się nagrzewa i jest cienkie, co daje większą możliwość montowania na różnej wysokości wylewki.
Ponadto jest ono tańsze przy zakupie.
Niestety koszty użytkowania znacząco przewyższają rachunki za ogrzewanie wodne, dlatego też w Polsce tradycyjna metoda ogrzewania jest wybierana częściej.
Pokrycie ogrzewania podłogowego
I już ostatnia rzecz, materiał, którym pokryjemy instalację grzewczą. Ma to nie tylko znaczenie zachowawcze, np. zapobiega przed przegrzewaniem się, ale też dotyczy przewodzenia ciepła.
Generalnie producenci instalacji grzewczych proponują stosowanie na instalacji:
- terakoty,
- gresu
- i naturalnych kamieni.
W przypadku paneli laminowanych istnieje tylko jedno zalecenie, ich grubość nie powinna wynosić mniej niż 8-9 mm. Odpowiednie są również deski warstwowe, szczególnie z drewna egzotycznego lub dębu. Aczkolwiek na współcześnie produkowanych panelach powinna być informacja producenta o dopuszczaniu montażu na ogrzewaniu podłogowym.
Zakład hydrauliczny LUBLIN HYDRAULIK oprócz montowania instalacji ogrzewania podłogowego świadczy również wiele innych usług hydraulicznych. Masz pytania? Chętnie odpowiemy. Skontaktuj się.
Polecamy także wpis blogowy o ogrzewaniu za pomocą kotła na ekogroszek.