Hydraulik to obecnie dobry fach, pozwalający nie tylko znaleźć intratną posadę, ale też prowadzić dobrze prosperujący biznes. Ponadto jest on poszukiwany za granicą, jeśli więc młoda osoba ma taki plan, nic nie stoi na przeszkodzie by pracowała w dowolnie wybranym kraju. Satysfakcji też w tym fachu nie brakuje, niejednokrotnie bowiem ratuje się przed zalaniem czyjś dobytek. I choć przy powyższym osiągnięcie mistrzostwa w hydraulice nie jest łatwe, to droga do zdobycia zawodu nie wymaga wielu lat nauki.
Czym zajmuje się hydraulik?
Hydraulik przede wszystkim jest specjalistą z zakresu kontrolowania przepływu wody. Dotyczy to oczywiście wszelkiego rodzaju instalacji wodno-kanalizacyjnych, jednak nie należy zapominać, że hydraulika to również nauka. Bada ona wpływ różnych czynników na przepływ płynów, a w związku z tym, że jest dziedziną wysoce użyteczną, stara się usprawniać i wprowadzać do użytku nowe technologie kontroli cieczy. Dotyczy to także zaawansowanej mechaniki, w tym silników hydraulicznych.
Natomiast fachowiec, którego znamy, który przychodzi do naszego domu naprawić instalację wodną, przeciek, zamontować centralne ogrzewanie itd., to ktoś posiadający tę wiedzę, lecz wykorzystujący tylko jej część w codziennej pracy. Zaplecze wiedzy jaką posiada jest jednak imponujące i m.in. dzięki temu często naprawia awarie niewidoczne (za murem, pod gruntem), bez przebijania wszystkich ścian lub przekopywania całego ogródka.
Jaką szkołę trzeba skończyć?
Oczywiście hydraulika to wiele specjalizacji. Prezentując jednak wiodącą – fachowca, który montuje lub naprawia w naszym domu instalację wodno-kanalizacyjną, wymaga ona ukończenia szkoły zawodowej o profilu hydraulicznym.
Opcjonalnie, osoby które są wyjątkowo zainteresowane hydrauliką, mogą uczyć się w technikum o tym samym profilu. Drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, iż poza zdobyciem dobrego fachu umożliwia również zdanie matury, a następnie kontynuowanie nauki na studiach inżynieryjnych rozszerzających wiedzę z zakresu hydrauliki.
Warto dodać, że zdobycie uprawnień do pracy hydraulika możliwe jest również po ukończeniu specjalistycznych szkoleń. Wówczas jednak praktyka pod okiem mistrzów jest bezwzględnie wskazana, bo sprawne przeprowadzanie napraw wymaga dużego doświadczenia, nierzadko przekazywanego tylko przez starszego stażem mentora.
Rynek pracy dla hydraulika
Jedną z najistotniejszych cech zawodu hydraulika jest fakt, iż nie musi się on obawiać bezrobocia. Ofert pracy nie brakuje. Najczęściej dotyczą one stanowiska związanych z: montażem instalacji sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych, sanitarno-grzewczych czy nawet wentylacyjnych. Podobnie osoby z technicznym i wyższym wykształceniem mogą liczyć na zatrudnienie w charakterze: inżynierów konstruktorów o specjalności z hydrauliki, inżynierów o specjalizacji z hydrauliki siłowej, z pneumatyki i wiele więcej.
Aczkolwiek jak już wspomniano – również hydraulicy prowadzący własną działalność gospodarczą zazwyczaj nie narzekają na brak pracy. Nietrudno też znaleźć dobrze płatne zatrudnienie zagranicą. Zawód hydraulika jawi się więc jako ciekawy, ekonomicznie bezpieczny i niosący ze sobą możliwość rozwoju zawodowego.
Jeśli chcesz się poradzić dobrze wykształconych i doświadczonych hydraulików, zadzwoń do nas. Zapraszamy także do zapoznania się z wpisem naszego hydraulika o usługach hydraulicznych – kiedyś a dzisiejszych.