Technologia grzewcza co jakiś czas raczy nas nowościami, które usprawniają ogrzewanie domów i mieszkań. Mamy do wyboru urządzenia produkowane z nowych materiałów, a także centrale grzewcze wykorzystujące odmienne od tradycyjnych, nowoczesne paliwa, np. kotły na ekogroszek.
Ekologiczny wymiar kotłów na ekogroszek
Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego, lecz w znacząco mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko naturalne. Potwierdza to fakt, iż jego właściwości spalania spełniają wiele rygorystycznych norm Unii Europejskiej. Dlatego też szybko zyskał popularność, a jego użytkowanie było szeroko promowane. Stanowi on przecież produkt z węgla – czyli korzeniami tkwi w górnictwie, jest on więc właściwie nowoczesną alternatywą dla pieców węglowych, przez które w wielu miastach powstaje smog nie do zniesienia.
We wzroście jego popularności niebagatelną rolę odegrała również ekonomia, gdyż początkowo było to paliwo tanie, a w przeciwieństwie do pieców gazowych czy elektrycznych pozwalające znacząco oszczędzić w skali roku.
Zalety ekogroszku
Natomiast zalety ekogroszku w eksploatacji zamykają się w kilku zmiennych:
- niemal całkowicie nie wydziela dymu – co oczywiście ma znaczenie ekologiczne, bo jednocześnie emituje kilkakrotne mniej gazów cieplarnianych do atmosfery,
- ekogroszek bardzo długo utrzymuje ciepło – co wpływa na nasze rachunki (jest to „węgiel” specjalnie wzbogacany),
- jest sprzedawany w paczkach – dzięki czemu można uniknąć zabrudzeń występujących podczas składowania węgla,
- pozostawia po sobie niewiele zanieczyszczeń – co wiąże się z jego produkcją i niską zawartością substancji niepalnych,
- nie wymaga przygotowania dużej powierzchni magazynowej – może być dokupywany na bieżąco.
Dodać należy, że kotły na ekogroszek nie mają wygórowanych cen.
Popularne kotły na ekogroszek
Spalany jest jednak inaczej niż tradycyjny węgiel. Wymaga posiadania odpowiedniego kotła z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym. Pozwalają one znacznie obniżyć koszt produkcji ciepła – co dotyczy również samego ekogroszku, który podczas obróbki w czasie produkcji nabiera cech wysoce energetycznego opału.
Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców węglowych, które często należy doglądać, kotły na ekogroszek są w pełni zautomatyzowane, zatem dostarczają wysokiego komfortu użytkowania.
Jaki kocioł wybrać?
Po podjęciu decyzji o zamontowaniu w budowanym lub remontowanym domu kotła na ekogroszek pozostaje już tylko zorientowanie się, co w tym względzie oferuje rynek. Pomijając tu producentów, jak przy zakupie każdego pieca należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na ciepło w nowym domu.
Piec nie powinien znacząco go przewyższać, chociażby dlatego, że niepotrzebnie będzie zajmował dużo miejsca. Ponadto w jego doborze ważne jest również uwzględnienie stopnia izolacji termicznej domu.
Wybór kotła a usługa hydraulika
To co również istotne, to fakt, iż ekogroszek niestety bywa różnej jakości. Dlatego podstawową informacją na temat kotła, którą należy zdobyć, jest to, w jakim stopniu palnik pieca jest w stanie spalić każdy typ ekogroszku, a także powstałego miału. Uczciwy sprzedawca powinien nas o tym w każdym wypadku poinformować i zasugerować odpowiednią moc kotła na ekogroszek oraz inne parametry.
Zastanawiasz się nad technologią grzewczą w swoim do domu? Zaproponujemy Ci odpowiednią usługę hydrauliczną. Skontaktuj się z nami. Pomożemy.
Zachęcamy do zapoznania się z wpisem blogowym o asortymencie sklepu hydraulicznego