Sklep hydrauliczny służy nie tylko specjalistom, lecz również klientom remontującym mieszkanie czy budującym dom. Stąd też powinny się w nim znajdować trzy podstawowe kategorie: narzędzia do naprawy awarii i usterek, asortyment wyczerpujący komponenty instalacyjne potrzebne do wymiany zużytych, np. rur oraz asortyment wyczerpujący wszystkie przedmioty, które potrzebne są do instalacji systemów wodnych w domu lub mieszkaniu.
Czy ważni są producenci akcesoriów hydraulicznych?
Hydraulika posiada już kilka tysięcy lat historii i jest jednym z najstarszych fachów na świecie, choć jako nauka jest znacznie młodsza. Doświadczenie to sprawia, że wszystkie aktualnie produkowane akcesoria instalacyjne są najwyższej jakości bez względu na producenta. Dotyczy to w szczególności rur i systemów grzewczych, z którymi mamy do czynienia od wielu dziesięcioleci.
Aktualnie można stwierdzić, że w wymienionym wyżej zakresie producent nie ma znaczenia i podczas zakupów można sugerować się ceną – czasem ewentualnie dopytując sprzedawcę, jeśli zasłyszało się wcześniej jakieś opinie. Wszystkie produkowane obecnie akcesoria wykonywane są przez maszyny, a mieszanki, z których są tworzone posiadają odpowiednie atesty dotyczące wytrzymałości i trwałości.
Wątpliwości można mieć jedynie wobec tzw. junkersów i pieców grzewczych. W tym wypadku, jak to się mówi, istnieją produkty lepsze i gorsze, podobnie jak ma to miejsce np. z samochodami. Dotyczy to jednak zazwyczaj wyłącznie lat użytkowania, po których trzeba przeprowadzić renowację, gdyż sprzętu, który zawodzi po kilku miesiącach użytkowania wyróżnić się tu nie da – wszystkie są obecnie zbyt wysokiej jakości.
3 kategorie asortymentu w sklepie hydraulicznym
Piece są jednak tylko elementem asortymentu, w który zaopatrzony jest sklep hydrauliczny. Natomiast trzy wspomniane kategorie, które już podzielono, na umownie: awaryjne, instalacyjne i renowacyjne, zawierają w sobie podstawową ofertę, dzięki której można wykonać wszystkie prace hydrauliczne.
W kategorii naprawczej, sklep hydrauliczny powinien posiadać:
- wszystkie narzędzia niezbędne do przeprowadzania napraw – jak: obcinaki do rur, zgrzewarki, szczypce nastawne, giętarki, klucze do rur, potrzebne w naprawach gwintownice i imadła hydrauliczne, spirale kanalizacyjne i wiele innych,
- różnego rodzaju komponenty zamienne – uszczelki, rury, taśmy, pasty itd.,
- również sprzęt profesjonalny – jak: agregaty i pompy hydrauliczne, rozpieracze, narzędzia kombi, zwijadła i węże, i wiele innych, aż po kombinezony.
Instalacje – jakość
W kategorii instalacyjnej wyróżnić można te wszystkie produkty, które najczęściej potrzebne są podczas remontu i budowy, czyli pełnią rolę remontową i budowlaną, a są to:
- kompletne instalacje wodno-kanalizacyjne – rury, zawory, wodomierze itd.,
- urządzenia centralnego ogrzewania – jak klasyczne kaloryfery, ale również podłogowe czy montowane wewnątrz ścian,
- instalacje węzłów i kotłowni – skupione głównie na kotłach doprowadzających ciepłą wodę do pozostałych instalacji w domu,
- oraz wykończenia – czyli urządzenia sanitarne, z których bezpośrednio korzystamy: wanny, umywalki, baterie itd.
Inne elementy
Natomiast kategoria dotycząca renowacji zawiera w sobie:
- drobne części zamienne – jak: uszczelki, rury przepływowe, złączki, czyściki, zawory, otuliny rur itd.,
- i części instalacyjne – gdy stan instalacji sanitarnych wskazuje na konieczność jej wymiany podczas remontu, a są to głównie podstawowe jej elementy, czyli rury oraz akcesoria do nich.
Dobry sklep hydrauliczny zawiera oczywiście znacznie większy asortyment, jednak wymienione wyżej podstawowe produkty powinny zaspokoić wstępne wymagania w przypadku każdej pracy nad instalacją wodną wykorzystywaną w mieszkaniu czy domu. Nie tylko hydraulicy mogą się zaopatrywać w specjalistyczne narzędzia.
Zapraszamy do kontaktu oraz bezpłatnej konsultacji. Zachęcamy do zapoznania się z wpisem blogowym dotyczącym pogotowia hydraulicznego