Doprowadzanie wody w określone miejsce było jednym z najistotniejszych elementów rozwoju starożytnych miast, które powstawały w regionach naturalnie nienawodnionych. Tworzono więc kanały wodne, a opiekowali się nimi starożytni hydraulicy oferując pierwsze w historii usługi hydrauliczne.
Historia usług hydraulicznych
Nie trzeba powoływać się w tym wypadku na przykłady słabo znane. Było tak w starożytnym Egipcie, w Luksorze, gdzie woda z Nilu płynęła kanałami zarówno na nawadniane w ten sposób pola, jak i do pobliskich domostw. W związku z tym, że od ich właściwego funkcjonowania zależał byt miasta, funkcja dozorowania ich drożności oraz modernizacji była niezwykle istotna i poważana.
Warto wspomnieć, że kanały te można zobaczyć do dzisiaj, a też wielu mieszkańców Luksoru nadal je wykorzystuje do nawadniania pól. To jednak nie wszystko, bo skoro potocznie usługi hydrauliczne kojarzone są z rurami, nie można pominąć faktu, iż również w Egipcie (2700 p.n.e.) odnaleziono ślady glinianych rurociągów doprowadzających wodę pitną do miasta oraz podobne konstrukcje z miedzi, mające na celu odprowadzanie nieczystości.
Wcześniej …
Dolina Indusu sprzed 4500 lat służyła wówczas:
- rolnictwu,
- filtrowaniu nieczystości
- produkcji energii
Po opanowaniu ognia człowiek właściwie przez tysiąclecia starał się opanować i wodę. Pierwsze ślady jej „hydraulicznego” użytkowania odnaleziono nawet wcześniej, bo już u starożytnych Sumerów (przed Egiptem największej świetności), około 4000 lat przed naszą erą.
W dorzeczu Mezopotamii budowano wówczas domy wraz z kanałami doprowadzającymi do nich wodę.
Z czasem woda zaczęła płynąć akweduktami, m.in. w VIII wieku p.n.e. – doprowadzana była w ten sposób do ówczesnej stolicy Asyrii. Mniej więcej w tym samym czasie usługi hydrauliczne świadczone były w Grecji, stworzono tam bowiem pierwszy system wanien do kąpieli dostępnych w łaźniach publicznych. Ponadto niemal każdy grecki dom posiadał wtedy prymitywny system odprowadzania nieczystości do rzeki.
Odpowiednia dokumentacja
A wszystko, co wymieniono powyżej zostało udoskonalone w starożytnym Rzymie: akwedukty dostarczały do miasta nawet milion m³ wody w czasie doby, woda pitna płynęła w terakotowych rurach, nieczystości odprowadzane były w rurach ołowianych – a wszystkie były zakopane pod ziemią. Rzymianie zdawali sobie sprawę z militarnego znaczenia dostępu do wody, ale też kojarzyli z nieczystościami epidemie chorób, przykładali więc bardzo dużą wagę do odpowiedniego odprowadzania ścieków i higieny osobistej.
Tym bardziej dziwi fakt, iż jeszcze w XVI i XVII wieku we Francji kanalizacja nie istniała, a potrzeby fizjologiczne załatwiano gdzie popadło – stąd fakt przenoszenia się z rezydencji do rezydencji, pozostawiając opuszczoną do wysprzątania. Pomysłowi Francuzi znaleźli jednak i na to sposób, inwestując wówczas w pudry i perfumy.
W Polsce kanalizacja miejska pojawiła się pierwszy raz na przełomie XIV i XV wieku, aczkolwiek rozwinęła się dopiero pod zaborami w dużych miastach. Jednak toalety istniały już w średniowiecznych zamkach i jedną do dzisiaj można zobaczyć w zamku, w Malborku – w postaci dużej, okrągłej kraty umiejscowionej wysoko nad ziemią.
Historia a współczesność
Przekładając powyższe na współczesny język – usługi hydrauliczne zawsze były w cenie. Paradoksem jest więc, że choć kilka tysięcy lat temu istniały kanały nawadniające, do dzisiaj w niektórych częściach świata, w miastach, woda jest noszona z rzeki w naczyniach na głowie czy w rękach – również tak samo, jak setki lat wcześniej.
Nie wszędzie więc w historii świata, usługi hydrauliczne były rozwinięte i jest tak do dzisiaj. Nawet w Europie, na początku XX wieku, niewielki procent domów posiadał bieżącą wodę, a na łazienkę mogli sobie pozwolić tylko nieliczni bogacze. Aktualnie tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do obecności wody, że niemal umyka nam fakt, iż nie płynie ona do naszych domów samodzielnie.
Podsumowując
Czy jednak zapewnił nam to rozwój cywilizacji? – skoro tysiące lat wcześniej nasi przodkowie, podobnie jak my dzisiaj, korzystali z wody w swoich domach. Wydaje się, że między starożytnością zakończoną upadkiem Cesarstwa Rzymskiego a współczesnością istnieje pewna przepaść. Przepaść „hydrauliczna” mająca niemal 1600 lat.
My również świadczymy usługi hydrauliczne i mamy swoją historię. Jeśli masz problem w tym zakresie, skontaktuj się z nami.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług hydraulicznych – zapraszamy do naszego wpisu dotyczącym wyboru grzejnika do domu.