Grzejniki hydrauliczne to najczęściej montowane w naszych domach urządzenia, potocznie i w skrócie określane mianem instalacji CO. Dotyczy to nie tylko powszechnie używanych kaloryferów, bez których w naszej strefie klimatycznej trudno wyobrazić sobie „ciepły dom”, lecz również innych rodzajów ogrzewania – podłogowego i podściennego. Natomiast specjalistą, który je montuje jest hydraulik.
Rodzaje grzejników domowych
Jest tak, gdyż większość grzejników wytwarza ciepło dzięki gorącej wodzie, a jej przepływ musi być szczelny – szczególnie w instalacjach ukrytych, które trudno modernizować i naprawiać bez kucia ścian czy podłogi. Inwestycja w dobrego specjalistę jest więc w tym wypadku nie do przecenienia.
Natomiast rodzajów grzejników jest co niemiara, acz zależy to od przyjętych kryteriów podziału. Spoglądając jednak ogólnie na ich rodzaje i wyróżniając wszystkie kategorie, grzejniki dzieli się m.in. na:
- żeliwne, aluminiowe i stalowe – ze względu na zastosowany w produkcji materiał,
- kanałowe, ścienne, podłogowe – ze względu na miejsce montażu,
- podłączane bocznie, z dołu i krzyżowo – przez wzgląd na sposób podłączenia,
- członowe, konwektorowe i płytowe – w różny sposób oddają ciepło do pomieszczenia (przez konwekcję lub promieniowanie),
- elektryczne, wodne i mieszane – co wskazuje na sposób zasilania,
- narożne, dekoracyjne, kanałowe i modele tradycyjne – opisujące zewnętrzny wygląd grzejników.
Przy powyższym istnieją zalecenia montażu różnych grzejników w zależności od specyfikacji budynku i pomieszczeń.
Dobór odpowiednich grzejników
We właściwym doborze i montażu grzejników należy uwzględnić:
- kompatybilność – między innymi z kotłami grzewczymi,
- odpowiednie dostosowanie rur – z których skonstruowana jest instalacja przepływowa,
- odpowiednią moc grzewczą – wynikającą m.in. z zapotrzebowania na ciepło całego budynku (ciepło jest również dzielone między sąsiednimi mieszkaniami) – nieco inaczej jest w typowym budownictwie jednorodzinnym, gdzie zazwyczaj zakłada się moc wyższą, średnio przekraczającą 100 W zapotrzebowania na ciepło na metr kwadratowy (przy słabej termoizolacji); w budynkach ocieplanych średnio 50 W/1m² lub mniej.
Nie bez przyczyny grzejniki umieszcza się w miejscach, które w największym stopniu oddają ciepło, a są to: okna, kratki wentylacyjne i pomieszczenia przechodnie (np. przedpokój, szczególnie jeśli jest duży). Ciepło zawsze znajdzie również ujście przez istniejące w oknach czy drzwiach szpary. Remont mieszkania warto więc zaczynać od wymiany tych elementów.
Różne ogrzewanie
Przy powyższym jedną z zasad właściwego ogrzewania pomieszczeń jest nieprzesłanianie grzejników różnymi zabudowami, co niegdyś często miało miejsce. Wynikało to jednak z ich zużycia i nieestetycznego wyglądu. Obecnie grzejniki nie są drogie, a wiele z nich może stanowić ozdobę pomieszczenia, wydaje się więc, że dawny problem już nie istnieje.
Polecamy wpis o kotłach CO – na co zwracać uwagę.
Różne materiały
Materiałów z których są produkowane jest kilka i tylko grzejniki żeliwne pozostały stosunkowo niezmienne. Generalnie jednak możemy wybierać wśród wielu wzorów, w tym artystycznie wykonanych, oraz całej palety kolorów, choć w tym wypadku na specjalne zamówienie.
Doradzamy w wyborze grzejników oraz montujemy je u klienta – skontaktuj się z nami. Posiadamy m.in. grzejniki Purmo