Instalacje sanitarne to ogólne pojęcie opisujące sieć rozwiązań użytkowych, które zapewniają nam komfort w mieszkaniach. Należą do nich m.in. instalacje wentylacyjne czy klimatyzacyjne. Jednak większość z nich montują hydraulicy. W związku z profilem naszej działalności, nieznacznie je więc przybliżymy.
Instalacje sanitarne montowane przez hydraulika
Wszystkie istotne elementy instalacji sanitarnej muszą się znaleźć w każdym budowanym lub remontowanym domu. Hydraulik wbrew pozorom wykonuje więc na budowie znaczącą pracę. Podstawowe instalacje powinny być przy tym idealnie zamontowane, gdyż większa ich część zawsze jest ukryta i trudno w przypadku awarii się do niej dostać bez przekopywania terenu przy domu, a czasem nawet rozbijania ścian.
Trzy instalacje są montowane zawsze i na nie należy zwrócić uwagę, a są to:
- instalacje sanitarne wodno-kanalizacyjne – stanowiące właściwie dwa oddzielne systemy – doprowadzający wodę pitną oraz odprowadzający nieczystości; podzielone są one zawsze na instalację zewnętrzną (poza budynkiem) i wewnętrzną; obie muszą być wykonane z solidnych materiałów, które są przede wszystkim odporne na korozję; praca hydraulika obejmuje w tym przypadku również tzw. wykończenia, co wiąże się z montażem urządzeń sanitarnych, jak: umywalki, wanny, baterie, bidety oraz prace na zewnątrz takie jak czyszczenie kanalizacji.
- instalacje centralnego ogrzewania – bez której trudno sobie wyobrazić współczesny dom w naszej sferze klimatycznej; ogrzewana jest ciepłą wodą, a która jest odprowadzana do tradycyjnych grzejników ściennych (kaloryferów), instalację montowaną w ścianach oraz ogrzewanie podłogowe,
- instalacje kotłowni i węzłów cieplnych – czyli systemy ogrzewające i rozprowadzające wodę do instalacji ogrzewającej pomieszczenia oraz do kuchni i łazienki; stosowane w tym wypadku kotły CO umożliwiają ogrzewanie wody stosowanej w obu instalacjach, a są to tzw. piece dwufunkcyjne doprowadzające ciepło do centralnego ogrzewania, a gdy pobierana jest ciepła woda dają jej niejako pierwszeństwo.
Specyfikacja instalacji sanitarnych
Instalacje sanitarne są skomplikowane, a praca związana z ich montażem trwa długo i wymaga dużej dokładności. Jest to też element domu, na którym wyjątkowo nie należy oszczędzać – m.in. właśnie przez wzgląd na ewentualne awarie w przyszłości, których naprawa może wymagać „zmian” w wyglądzie posesji.
Zastosowanie najlepszej jakości materiałów może pomóc w uniknięciu wielu frustracji.
Projekt instalacji sanitarnej
Oczywiście instalacja sanitarna powinna być dobrze przemyślana. Wybiera się tu zarówno rodzaj instalacji w różnych systemach – trójnikowym lub rozdzielaczowym, jej poszczególne komponenty i ich umiejscowienie, ale także dobiera dodatkowe urządzenia, jak wspomniany już kocioł CO.
Wstępny projekt architektoniczny powinien zawierać również szkic instalacji sanitarnej, jednak istnieje w tym względzie pewna dowolność i możliwość zmian. Wszystko to jednak planować trzeba w odpowiednim momencie budowy, zazwyczaj na jej wstępnym etapie.
Jeśli masz pytanie dotyczące instalacji sanitarnej montowanej w domu, począwszy od jej wyboru a skończywszy na montaż – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.
Polecamy również wpis blogowy który jest kompendium wiedzy o ogrzewaniu podłogowym.