Na każdym etapie prac związanych z budową zadania są skrajnie różne i wymagają podejmowania niezależnych decyzji, aczkolwiek łącznie składają się one na zamontowanie ogólnie pojętej instalacji sanitarnej.
Wstępny etap wyboru instalacji sanitarnej
Na początku należy zdecydować się na rodzaj instalacji sanitarnej. Pod uwagę brane są jej dwa typy – w systemie trójnikowym lub rozdzielaczowym. Ta pierwsza jest stosunkowo prosta i najpopularniejsza, jak się zdaje przede wszystkim przez relatywnie niskie koszty. Jej charakterystyczną cechą jest rozprowadzanie wody równomiernie do wszystkich części instalacji sanitarnej. Przez wzgląd na prowadzenie rur od pionów, szczególnie często stosowana jest w domach piętrowych.
Druga, instalacja hydrauliczna rozdzielaczowa, bierze nazwę od rozdzielacza wody, który jest umiejscowiony na każdej kondygnacji. Służy to natomiast usprawnieniu doprowadzania wody na wszystkich poziomach budynku. Jest ona jednak droższa od poprzedniej, stąd rzadziej wybierana.
Kolejność montażu instalacji sanitarnej
Kolejność montażu instalacji sanitarnej jest następująca:
- doprowadzenie wody – na początkowym etapie prac doprowadza się wodę do właściwie działki budowlanej,
- montaż szkieletu – zależnie od szybkości prac, montuje się szkielet instalacji doprowadzającej wodę i odprowadzającej ścieki (prace fundamentowe) – w ścianie fundamentowej tworzy się przepust, rozprowadza się rury zgodnie z projektem domu,
- montaż elementów w ścianach – rury kanalizacyjne i wodociągowe doprowadzane do określonych już pomieszczeń – w międzyczasie montowane są inne instalacje: teletechniczne, elektryczne, wentylacyjne itd.,
- montaż instalacji grzewczej – ogrzewania podłogowego i/lub ściennego,
- montaż kotła CO
Hydraulik świadczy również inne usługi hydrauliczne na przykład montaż elementów sanitarnych, lecz już na etapie wykończeniowym.
Inne ważne elementy instalacji sanitarnej
W procesie instalacji sieci wodno-kanalizacyjnej należy zadbać jeszcze o kilka innych ważnych rzeczy, w tym dokonać odpowiednich wyborów. Należą do nich m.in.:
- wybór odpowiednich rur – z tworzywa sztucznego, wielowarstwowych lub miedzianych; posiadają one swoje wady i zalety, jednak wszystkie są wystarczająco chronione przed korozją, co stanowi cechę najważniejszą. Jednak nic nie chroni ich przed zapychaniem, dlatego w udrażnianiu rur pomoże wyspecjalizowany hydraulik.
- instalacja zaworów odcinających – lokujących wodę przed zalaniem domu w przypadku awarii,
- dodatkowe uzdatnianie wody (nieobowiązkowe) – polega na zamontowaniu dodatkowego filtra, który m.in. przedłuży żywotność instalacji sanitarnej,
- montaż zaworu ogrodowego – przydatny do podlewania roślin w ogrodzie ale też do mycia samochodu.
Instalacja sanitarna montowana jest zawsze zgodnie z projektem domu. Pamiętać jednak należy o kilku ważnych zasadach: unikaniu wyboru najtańszych materiałów mających kontakt z wodą, o tym, by instalację końcową rozplanować na odpowiedniej wysokości – pod urządzenia sanitarne, a także by pewnych rzeczy nie przeprowadzać samodzielnie, np. montażu ogrzewania podłogowego.
Sprawdzony fachowiec – hydraulik !
Niektóre elementy prac takie jak na przykład montaż kotłów CO powinny być wykonane przez fachowców, dzięki czemu zyskamy gwarancję ich długoletniej bezawaryjności.
Szukasz sprawdzonej ekipy montującej instalacje sanitarne w domach i mieszkaniach? Zapraszamy do kontaktu oraz do zapoznania się z naszymi wpisami blogowymi w tym o połączeniu nauki i prac hydraulicznych.