Współczesna technologia dostarcza nam wielu skomplikowanych produktów, a szczególnie w postaci, jeśli można je tak nazwać, centrów sterujących ogrzewaniem domowym. To oczywiście kotły CO – urządzenia generujące i rozprowadzające ciepło na cały dom. Ich wybór na rynku jest duży, co może wiązać się z trudnością w podjęciu decyzji przy zakupie. Można się kierować ich najważniejszą cechą, tj. wydajnością, która ściśle wiąże się z oszczędnością pieniędzy, lecz nie tylko to jest istotne.
Jak dobierać kotły CO?
Kotły CO muszą być przede wszystkim dostosowane do przestrzeni, jaką mają ogrzewać. Służy temu projekt budowlany, którym należy się kierować podczas zakupu. Dobór kotła powinien uwzględniać również stopień izolacji budynku. Problem pojawia się w starszych, modernizowanych budynkach, w których należy kierować się raczej radami fachowców, gdyż dobranie odpowiedniego kotła CO wymaga specjalistycznych obliczeń.
Pozostałe cechy
Inne cechy nie dotyczą już rachunków, a są związane z umiejscowieniem kotła (wyróżnia się wiszące lub stojące) czy jego jedno lub dwufunkcjonalnością (CO i C.W.U). Istotny jest także sposób pobierania powietrza podczas spalania (zewnętrzny lub z pomieszczenia), a w tym względzie wyróżnia się kotły z zamkniętą lub otwartą komorą spalania.
Do domu jednorodzinnego można dobrać niemal każdy rodzaj kotła CO. W tym właśnie wypadku powinniśmy się jednak kierować ich walorami pracy oraz kosztami zakupu. Aczkolwiek istnieje jeszcze jedna ważna różnica między dostępnymi kotłami – niektóre z nich wymagają częstego doglądania, podczas gdy inne mogą być pozostawione samym sobie. Należy więc wskazać, które należą do określonej grupy.
Kotły CO ze względu na rodzaj i funkcjonalność
Wśród kotłów CO, ze względu na właściwości ich pracy, wyróżnić należy:
- kotły kondensacyjne – głównie wiszące, choć niewiele różnią się ponadto od tradycyjnych; ich walory zamykają się w oszczędności, gdyż częściowo odzyskują ciepło ze spalin (10-15%), są tym samym wysoce wydajne ekonomicznie,
- kotły olejowe – zazwyczaj stojące i jednofunkcyjne, również ekonomiczne, a to co istotne, to fakt, iż samodzielnie regulują swoją pracę, są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe,
- kotły węglowe – tradycyjne i klasyczne, jednak ustępują pod względem ekonomii nowym technologiom, ponadto trzeba je obsługiwać ręcznie i doglądać, by w domu nie spadała temperatura (w najnowszych modelach najrzadziej dwa razy na dobę),
- kotły na ekogroszek – specjalnie zaprojektowane do spalania tego opału; posiadają podajniki, które automatyzują ich pracę,
- kotły elektryczne – zazwyczaj wiszące, popularne i instalowane w wielu domach, również samoobsługowe, zapewniają więc wygodę, a ponadto są niewielkich rozmiarów oraz często występują w wersji dwufunkcyjnej,
- kotły gazowe – bardzo wygodne w użytkowaniu o podobnych parametrach do kotłów elektrycznych, lecz zdecydowanie bardziej od nich ekonomiczne i oczywiście zautomatyzowane.
Jak widać powyżej – jedynie kotły węglowe odbiegają od reszty szczególnie pod względem obsługi. Wybierane są jednak przez wzgląd na opał (węgiel), który zależnie od ogrzewanej powierzchni może okazać się ekonomicznym rozwiązaniem.
Kotły CO wielopaliwowe
I już na zakończenie, celowo nie wymieniane wcześniej kotły, które w największym stopniu różnią się od pozostałych możliwością spalania paliw płynnych, jak i stałych. Posiadają na ogół dwie komory, do których dostarczamy odmienne paliwo.
Alternatywne metody
Nie jest to może rozwiązanie idealne do każdego domu, jednak jeśli komuś zależy na dowolnym wyborze określonego paliwa w danym roku, przez wzgląd na zmiany cen rynkowych, z pewnością zawsze może wybrać opał tańszy.
Wielopaliwowe kotły CO pozwalają ponadto na spalanie po sobie dwóch rodzajów paliwa – kiedy wypali się węgiel automatycznie włącza się palnik w drugiej komorze, zazwyczaj spalającej olej.
Chcesz uzyskać poradę jaki kocioł wybrać do swojego domu? Chętnie doradzimy. Polecamy także wpis blogowy o instalacjach sanitarnych w domu jednorodzinnym Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony LUBLIN HYDRAULIK