Wybór kotła CO do nowobudowanego domu stanowi bardzo ważną decyzję ze względu na wygodę domowników, jak i koszty jego eksploatacji. Istotnym tu aspektem jest rodzaj kotła, sposób zasilania czy jedno lub dwufunkcyjność. Musi być on przy tym odpowiednio dopasowany mocą do powierzchni, którą ma ogrzewać, czemu służą specjalistyczne obliczenia zgodne z projektem budowlanym.
Sposób zasilania kotła CO
Wybór paliwa do kotła CO jest istotny z kilku przyczyn. Przede wszystkim paliwa mają różną cenę, która wpływa na późniejsze koszty eksploatacji. Ponadto od rodzaju kotła zależy czy będzie automatyczny, czy też nie, co warunkuje wygodę użytkowania.
Kotły różnią się od siebie jeszcze pod wieloma innymi względami, a do najważniejszych należą:
- kotły węglowe – wymagają najczęstszego doglądania i dokładania opału, a ich główną zaletą są niskie opłaty w eksploatacji i samych kotłów; ich zaletą jest również to, iż są wszystkopalne, można więc dorzucać również drewno i inne materiały opałowe,
- kotły gazowe – posiadają niemal same zalety: łatwo je rozbudować, dobrze utrzymują temperaturę w pomieszczeniach, zapewniają wygodę w obsłudze i są ekonomiczne w porównaniu np. z piecami elektrycznymi; należą do nich również piece kondensacyjne odzyskujące energię ze spalin,
- piece elektryczne – są przede wszystkim najmniejsze wśród wymienionych, na przykład bojlery, są bardzo wygodne w obsłudze, lecz stosunkowo drogie w użytkowaniu,
- kotły olejowe – popularne ze względu na zautomatyzowanie oraz ekonomiczne użytkowanie,
- piece na pellet – podkreśla się głównie fakt, iż posiadają niskie koszty eksploatacji, lecz wymagają one dużej przestrzeni magazynowej na paliwo,
- piece na ekogroszek – ekologiczne i wygodne w eksploatacji, a ponadto zapewniające czystość w pomieszczeniu, w który umieszczony jest piec; są również stosunkowo tanie.
Wybór pieców na rynku jest podobnie duży, jak ich rozpiętość cenowa, zwykle wahająca się od 5 do 15 000 zł. Tańsze nie oznacza jednak gorsze, często bowiem droższe piece posiadają dodatkowe funkcje, które w rzeczywistości nie wpływają na jakość ogrzewania domu.
Jednofunkcyjność czy wielofunkcyjność
Spotykamy się przy tym z piecami jednofunkcyjnymi i dwufunkcyjnymi. Te pierwsze to tradycyjne, już omówione kotły CO. Drugie, dwufunkcyjne (CO i C.W.U.) poza dostarczaniem ciepła do kaloryferów ogrzewają również wodę.
W pełni zasługują więc miano pieców hydraulicznych. Działają na zasadzie priorytetowego ogrzewania wody, CO jest zatem obsługiwane w drugiej kolejności.Piece te są chwalone przez użytkowników za wygodę jaką dostarczają oraz obniżone rachunki za ogrzewanie wody. Doskonale sprawdzają się jesienią i zimą i są chyba najlepszym rozwiązaniem dla jednorodzinnego domu.
Moc kotła CO a zapotrzebowanie na ciepło
Kotły CO muszą być odpowiednio dobierane do powierzchni jaką mają ogrzewać, a w przypadku domu jednorodzinnego należy również wziąć pod uwagę stopień izolacji termicznej. Przy zakupach zazwyczaj wystarczy podać metraż domu by otrzymać dostosowaną do niego ofertę.
Zdarza się, że zakupione piece mają zbyt dużą moc, a wynika to z różnych przyczyn – czasem celowego wyboru. Uzasadniony jest on przy niskiej izolacji, generalnie nie warto go jednak dokonywać w tym kierunku przez wzgląd na specyfikę pracy kotłów. Przez większość czasu piece pracują na tzw. mocy nominalnej (niższej niż maksymalna) i jest ona zwykle wystarczająca dla odpowiedniego ogrzania wszystkich pomieszczeń.
Gdy wybór kotła CO jest trudny
Pomimo przedstawionej wyżej wiedzy, a nawet znacząco poza nią wykraczającej, wybór kotła CO nadal może stanowić problem. Wynika on chociażby stąd, iż zwykle chcemy kupić dobrze i tanio, a jednocześnie mieć zapewniony komfort użytkowania. Wyklucza to chociażby piece węglowe, które muszą być często doglądane, a ponadto wymagają zachowania dużej przestrzeni na opał, który przy tym brudzi.
Z kolei np. piece elektryczne są małe, czyste, zapewniają doskonałą pracę, nie wymagają dodatkowego miejsca na opał, ale nie niesie to ze sobą niskich rachunków. Wydaje się więc, że nie sposób znaleźć idealne rozwiązanie i trzeba pójść na jakiś kompromis.
Nie ułatwia wyboru fakt, iż trudno przewidzieć podwyżki cen różnego rodzaju paliw do kotłów CO. W ostatnich latach niezwykle drożeje ekogroszek (w niektórych regionach tona kosztuje 1100 zł) i jeśli ktoś zdecydował się jakiś czasem temu na tę technologię, obecnie może tego żałować.
Więcej podpowie wpis blogowy o sklepach hydraulicznych
Pomoc fachowca
Wydaje się wobec powyższego, że na pierwszym planie pozostają kotły CO olejowe i gazowe. One również mają swoje zalety i wady, łączą jednak w sobie najważniejsze walory – są zautomatyzowane, więc wygodne w użytkowaniu, ich ceny nie są wygórowane, a eksploatacja jest na obecnym poziomie akceptowalna cenowo.
Ponieważ montujemy piece ogrzewające dom – odpowiadamy też na każde pytanie z tym związane i bez zobowiązań doradzamy przez zakupem.