Grzejniki łazienkowe to oczywiście kaloryfery, niegdyś dość masywne, ciężkie i zwracające na siebie uwagę. Współczesne grzejniki w zdecydowany sposób różnią się od nich w zakresie wszystkich tych cech, są: „lekkie”, posiadają ozdobne kształty, niewielkie rozmiary, a jeśli zwracają na siebie uwagę to wyłącznie dlatego, że stanowią ozdobę łazienki. Ponadto ich zastosowanie jest szersze niż dawniej i nie służą już tylko do ogrzewania łazienki.
Dwie funkcje grzejników łazienkowych
Poza tym, że grzejniki ogrzewają łazienkę, służą również do suszenia ręczników. Umożliwia to ich specjalna konstrukcja. W ostatnich latach celowo grzejniki zazwyczaj zbudowane są z dwóch bocznych, pionowych kolektorów, na których zamontowane są poprzeczne pręty właśnie do wieszania ręczników, ale nie tylko, bo np. również bielizny. I chociaż nie jest to ich główna funkcja to ich kształt temu służy.
Co prawda produkowane są również „suszarki elektryczne”, czyli niewielkie grzejniki elektryczne z szerokim rozstawem prętów, służące wyłącznie do suszenia, lecz nie w każdej łazience jest miejsce do zamontowania dwóch urządzeń. Zazwyczaj wybierane są one do łazienek, w których zamontowane jest ogrzewanie podłogowe.
4 rodzaje grzejników łazienkowych
Generalnie wyróżnia się cztery rodzaje grzejników łazienkowych.
Poza wymienionymi już suszarkami łazienkowymi należą do nich:
- grzejniki elektryczne – zasilane prądem, uznawane często za dodatkowe ogrzewanie przy istniejącym CO, aczkolwiek bywają montowane, gdy w domu nie ma kotłowni,
- grzejniki wodno-elektryczne – stosowane głównie wtedy, gdzie wymagane jest ogrzewanie pomieszczeń przez cały rok,
- grzejniki wodne – tradycyjne kaloryfery z doprowadzaną gorącą wodą, zazwyczaj z kotła CO, po nagrzaniu oddające ciepło do pomieszczenia.
Grzejniki wodne są najczęściej montowane w mieszkaniach i domach, i tylko specyficzne warunki lub potrzeby wymuszają montaż pozostałych, wymienionych urządzeń.
Z czego wykonane są grzejniki ?
Grzejniki łazienkowe wytwarzane są zazwyczaj z trzech rodzajów materiałów: z aluminium, ze stali i z miedzi. Miedziane są zwykle najdroższe, lecz wcale nie najlepsze – ich podstawowym atutem jest wygląd i tu zdecydowanie żadne nie są im równe.
Natomiast stalowe i aluminiowe są najczęściej produkowanymi grzejnikami i w swojej roli sprawdzają się znakomicie. Jedyna odczuwalna różnica między nimi to fakt, iż aluminiowe szybciej się nagrzewają, co ma znaczenie jeśli zwyczajowo, ręcznie regulujemy temperaturę w łazience.
Moc grzejnika a wielkość pomieszczenia
W podtytule zawarta jest odpowiedź na postawione pytanie – moc grzejnika dobiera się do powierzchni, którą ma ogrzewać. Zbyt mały sobie nie poradzi, zbyt duży będzie niepotrzebnie tracił energię. Rozpiętość grzejników w tym zakresie jest ogromna, bo mieści się w przedziale od 5 do 2000 W. natomiast niekoniecznie duży grzejnik musi być mocniejszy niż mały, wszystko to zależy od jego konstrukcji i grubości prętów grzewczych.
Standardowo uznaje się, że na 1 metr kwadratowy potrzebna jest moc 120 W. Łatwo więc ją samodzielnie obliczyć po zmierzeniu łazienki. Trzeba jednak zawsze wziąć pod uwagę przeciągi, które niemal zawsze występują pod drzwiami, a także obecność okna oraz nieszczelności, przez które ciepło jest zawsze tracone.
Zaproszenia na bloga
Więcej informacji na temat grzejników przeczytasz na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.
Służymy poradami w zakresie wyboru grzejników. Wystarczy niezobowiązujący telefon lub e-mail. Polecamy także nasze wpisy blogowe, szczególnie ten poświęcony działalności pogotowia kanalizacyjnego.